Sportomania

Blog po¶więcony tematyce sportowej. Wiadomo¶ci, ciekawostki, wydarzenia. Zapraszam.

Wpisy

 • niedziela, 08 marca 2015
  • Biegi narciarskie: Bieg Wazów

   Napisała Katia 

   Biegi narciarskie- Justyna Kowalczyk wygrała Bieg Wazów!

   Justyna Kowalczyk wystartowała dzisiaj w 91. Bieg Wazów, który co roku odbywa się w Szwecji. Bieg zaczyna się w miejscowo¶ci Saelen, a kończy w Mora. Polce udało się wygrać dystans 90 km, a był to jej pierwszy start w tym maratonie. W kategorii mężczyzn najszybszy był Norweg Petter Eliassen.

   To był najdłuższy dystans, jaki przebiegła w zawodach. Kowalczyk dobiegła do mety w czasie 4:41:02. Dzięki startowi w imprezie spełniło się marzenie Polki.

   Justyna Kowalczyk 28 marca w sprincie technik± klasyczn± w Drammen (Norwegia) po raz ostatni w tym sezonie wyst±pi w Pucharze ¦wiata.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sportomania_blog
   Czas publikacji:
   niedziela, 08 marca 2015 13:04
 • niedziela, 01 marca 2015
  • M¦ w Narciarstwie Klasycznym, Falun 2015, dzień 11.

   Napisała Katia

   Biegi narciarskie- Fenomenalny Northug

   Ostatni± konkurencję w biegach narciarskich mężczyzn i jednocze¶nie kończ±c± mistrzostwa, czyli 50 km technik± klasyczn±, wygrał Norweg Petter Northug. Srebro zdobył Czech Lukas Bauer, a br±z Szwed Johan Olsson.

   Zwycięzca biegu przez cały czas zajmował na pomiarach miejsca w drugiej, a nawet trzeciej dziesi±tce. Kilkaset metrów przed met± zacz±ł przesuwać się w klasyfikacji na wyższe pozycje. Na finiszu pokazał swoje siły i niespodziewanie wyskoczył z czwartej lokaty na prowadzenie. To czwarty złoty medal Northuga na tych mistrzostwach.

   Polacy nie brali udziału w biegu.

   Podsumowanie

   Z Falun Polacy niestety nie przywioz± więcej medali, niż z Val die Fiemme. Wracamy z dwoma br±zami. Pierwszy, w sprincie drużynowym technik± dowoln±, wywalczyły Justyna Kowalczyk i Sylwia Ja¶kowiec. Drugi przywioz± nasi skoczkowie: Piotr Żyła, Klemens Murańka, Jan Ziobro i Kamil Stoch, którzy zdobyli medal w konkursie drużynowym.

   Można poczuć niedosyt, ponieważ w obu przypadkach otarli¶my się o srebro. W sprincie technik± klasyczn± blisko medalu była Justyna Kowalczyk. Pewnie liczyli¶my też na wyższe pozycje naszych skoczków w konkursach indywidualnych. Najlepsze, 8. miejsce, zaj±ł Jan Ziobro w konkursie na skoczni normalnej, a Kamilowi Stochowi nie udało się obronić tytułu mistrza ¶wiata sprzed dwóch lat na skoczni dużej.

   Mistrzostwa były pełne emocji. Pocz±wszy od walki o medale, złych warunków pogodowych (co wi±że się z nieoczekiwanymi pozycjami zawodników), Ľle posmarowanych nart, upadkach, kończ±c na napiętym oczekiwaniu i wielkim szczę¶ciu tych, którzy zdobyli medale albo zajęli satysfakcjonuj±ce dla siebie miejsca.

   Następne mistrzostwa odbęd± się w Lahti (Finlandia) w 2017 roku.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sportomania_blog
   Czas publikacji:
   niedziela, 01 marca 2015 16:48
 • sobota, 28 lutego 2015
  • M¦ w Narciarstwie Klasycznym, Falun 2015, dzień 10.

   Napisała Katia

   Biegi narciarskie- Skuteczna ucieczka Johaug. Kowalczyk bez błysku.

   Dzisiejszy bieg na 30 km technik± klasyczn± zamkn±ł rywalizację kobiet w biegach narciarskich na tych mistrzostwach. Złoto po bardzo długiej i skutecznej ucieczce zdobyła Norweżka Therese Johaug. Srebro powędrowało do kolejnej Norweżki- Marit Bjoergen. Br±z, po chwilach wzlotów i upadków, wywalczyła Szwedka Charlotte Kalla. Justyna Kowalczyk zajęła 17. miejsce.

   Przez około dziesięć pierwszych kilometrów Polka była w czołowej grupie. Gdy Johaug przed ósmym kilometrem zaczęła uciekać, Justyna nadal dotrzymywała tempa rywalkom, ale póĽniej dużo traciła i spadała na dalsze pozycje. W tym czasie Norweżki, Szwedki i Finki toczyły bój o medale. Pędz±cej Johaug nie dało się dogonić, a Bjoergen po zmianie nart odzyskała siły i uciekła, aby powalczyć o srebro. W grupie po¶cigowej zostały: Heidi Weng (Norwegia), Kerttu Niskanen (Finlandia), Sofia Bleckur (Szwecja), Charlotte Kalla (Szwecja) i Aino-Kaisa Saarinen (Finlandia), która wkrótce odpadła, płac±c za niezmienienie nart. Około pięć kilometrów przed met± zaatakowała Kalla, a wydawało się, że przez jej upadek i zmęczenie pożegna się z medalem. W tym czasie Kowalczyk słabła i była możliwo¶ć, że wypadnie z pierwszej dwudziestki, ale kilka kilometrów przed met± odzyskała swoje siły i na finiszu prawie odebrała Amerykance 16. miejsce. Podobno Polka nie miała dobrze posmarowanych nart, co przeszkodziło jej w walce o wyższe pozycje.

   Na tym dystansie wystartowała również Kornelia Kubińska, która nie ukończyła biegu. Polka zeszła z trasy przed piętnastym kilometrem.

   Skoki narciarskie- Mamy br±zowy medal! Dobre skoki Polaków.

   Polacy mimo niezbyt udanych konkursów indywidualnych wywalczyli br±z w konkursie drużynowym. To cieszy, ale pozostaje odrobina smutku, ponieważ otarli¶my się o srebro. Złoto trafiło do Norwegów (Anders Bardal, Anders Jacobsen, Anders Fannemel, Rune Velta), a srebro do Austriaków (Stefan Kraft, Michael Hayboeck, Manuel Poppinger, Gregor Schlierenzauer).

   Polacy wyst±pili w składzie Piotr Żyła, Klemens Murańka, Jan Ziobro i Kamil Stoch. Po pierwszej serii zajmowali¶my czwarte miejsce. Swój skok zepsuł Jan Ziobro- skoczył 116 m- a najlepiej spisał się Kamil Stoch- skoczył 129,5 m. W drugiej serii wszyscy Polacy dobrze się spisali. Najdalej pofrun±ł Klemens Murańka, który uzyskał odległo¶ć 128 m. To wła¶nie po tym skoku awansowali¶my na drugie miejsce. Dzieła miał dopełnić Kamil Stoch, ale 126 m nie wystarczyło na srebrny medal. Patrz±c jednak na formę Polaków, możemy powiedzieć o bardzo dobrym wyniku. Obronili¶my br±z z Val die Fiemme z 2013 roku. 

   To drugi medal mistrzostw ¶wiata i drugi w kolorze br±zu.

   podium

   Medali¶ci

   Polacy z medalami

   Kombinacja norweska- Francuzi mistrzami ¶wiata!

   Konkurencja kończ±ca mistrzostwa dla zawodników kombinacji norweskiej to sprint drużynowy. Złoto zdobyli Francuzi (Francois Braud, Jason Lamy Chappuis), wygrywaj±c na finiszu z Niemcami (Johannes Rydzek, Erik Frenzel). Br±z trafił do Norwegów (Magnus Moan, Haavard Klemetsen).

   Francuzi prowadzili już po skokach. Drudzy byli wtedy Japończycy, a trzeci Niemcy. Br±zowi medali¶ci zajmowali czwarte miejsce.

   Największe starcia rozgrywały się w biegu. Na ostatniej zmianie Niemiec o mało nie wyprzedził Francuza, ale Chappuis nie odpuszczał.

    

   M¦ Falun 2015- Biegi narciarskie

   M¦ Falun 2015- Skoki narciarskie i kombinacja norweska

   M¦ Falun 2015- Klasyfikacja medalowa

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sportomania_blog
   Czas publikacji:
   sobota, 28 lutego 2015 21:05
 • pi±tek, 27 lutego 2015
 • czwartek, 26 lutego 2015
 • wtorek, 24 lutego 2015
 • niedziela, 22 lutego 2015
  • M¦ w Narciarstwie Klasycznym, Falun 2015, dzień 4.

   Napisała Katia

   Biegi narciarskie- Mamy pierwszy medal! ¦wietny bieg Polek po br±z.

   Sprint drużynowy stylem dowolnym okazał się dla nas pierwsz± medalow± konkurencj±. Polki, w składzie Justyna Kowalczyk i Sylwia Ja¶kowiec, zdobyły br±z w zaciętej walce z rywalkami. Złoto zdobyła reprezentacja Norwegii (Ingvild Flugstad Oestberg, Maiken Caspersen Falla), a srebro Szwecja (Ida Ingemarsdotter, Stina Nilsson).

   W półfinale Polki również bardzo dobrze pobiegły. Startowały z Norweżkami i Szwedkami, a mimo to zajęły drugie miejsce. W finale cały czas walczyli¶my z Norwegi±, Szwecj± i Niemcami. Justyna Kowalczyk w swojej ostatniej zmianie na podbiegu wyprzedziła konkurentki i skończyła swój udział w biegu na drugim miejscu. Dzięki błędowi Niemki medal stał się pewny. Już wygl±dało na to, że zdobędziemy srebro, ale na ostatniej prostej Sylwię Ja¶kowiec wyprzedziła Szwedka. 

   To nasz pierwszy medal w tej konkurencji.

   bieg Polek

   bieg Polek

   bieg Polek

   dekoracja kwiatowa

   dekoracja kwiatowa

   Justyna Kowalczyk i Sylwia Ja¶kowiec

   Justyna Kowalczyk i Sylwia Ja¶kowiec z medalami

   Po ¶wietnym półfinale, w finałowym biegu mężczyzn zajęli¶my ósme miejsce. Na pierwszej zmianie Macieja Staręgi wyszli¶my na prowadzenie, ale Maciej Kreczmer zaprzepa¶cił szansę na kolejny medal.

   Skoki narciarskie- Niemcy gór±!

   W dzisiejszym konkursie mieszanym na skoczni normalnej złoto trafiło do drużyny Niemiec w składzie: Carina Vogt, Richard Freitag, Katharina Althaus i Severin Freund. Srebro zdobyła Norwegia (Line Jahr, Anders Bardal, Maren Lundby, Rune Velta), a br±z Japonia (Sara Takanashi, Noriaki Kasai, Yūki Itō, Taku Takeuchi).

   Kombinacja norweska- Drugie złoto dla Niemiec

   W kombinacji norweskiej (Sztafeta HS100/4×5 km) Niemcy zdobyli kolejne złoto. Ich skład to: Tino Edelmann, Eric Frenzel, Fabian Riessle i Johannes Rydzek. Srebro trafiło do Norwegów (Joergen Grabak, Magnus Moan, Havard Klemetsen, Mikko Kokslien), a br±z do Francuzów (Jason Lamy Chappuis, François Braud, Maxime Laheurte, Sébastien Lacroix)

    

   

   M¦ Falun 2015- Biegi narciarskie

   M¦ Falun 2015- Skoki narciarskie i kombinacja norweska

   M¦ Falun 2015- Klasyfikacja medalowa

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sportomania_blog
   Czas publikacji:
   niedziela, 22 lutego 2015 15:47
 • sobota, 21 lutego 2015
 • czwartek, 19 lutego 2015
 • wtorek, 06 stycznia 2015
  • Skoki narciarskie: Turniej Czterech Skoczni

   Napisała Katia

   TCS: Konkurs pełen emocji!

   Stefan Kraft został zwycięzc± 63. Turnieju Czterech Skoczni. Pierwszy konkurs w karierze wygrał Michael Hayboeck, ale nie pozwoliło mu to na objęcie prowadzenia w turnieju. Umocnił się za to na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Pucharu ¦wiata. Drugi w konkursie był Noriaki Kasai, a trzeci wspominany wcze¶niej Stefan Kraft.

   Jedynym Polakiem, który wygrał pojedynek w systemie KO i zapunktował był Kamil Stoch. Zaj±ł 15. pozycję. W całym turnieju zaj±ł 10. miejsce.

   Nie obyło się także bez dramatów. Szwajcar Simon Ammann w drugiej serii przy l±dowaniu uderzył głow± o zeskok i stracił przytomno¶ć. Wypadek wygl±dał drastycznie, ale s± informacje, że skoczek odzyskał przytomno¶ć i może poruszać kończynami. Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

   

   Klasyfikacja Turnieju Czterech Skoczni:

   1. Stefan Kraft (Austria) 1106,7 pkt.

   2. Michael Hayboeck (Austria) 1100,7 pkt.

   3. Peter Prevc (Słowenia) 1077,2 pkt.

   4. Noriaki Kasai (Japonia) 1074,8 pkt.

   5. Anders Jacobsen (Norwegia) 1060,1 pkt.

   ...

   10. Kamil Stoch 1009,4 pkt.

   19. Piotr Żyła 819,4 pkt.

   36. Dawid Kubacki 535,8 pkt.

   37. Aleksander Zniszczoł 502 pkt.

   60. Bartłomiej Kłusek 98,1 pkt.

   62. Klemens Murańka 90,6 pkt.

   66. Jan Ziobro 66,1 pkt.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sportomania_blog
   Czas publikacji:
   wtorek, 06 stycznia 2015 20:59
  • Biegi narciarskie: Tour de Ski, dzień 3.

   Napisała Katia

   TdS: Kowalczyk nie awansowała do półfinału. ¦wietny start Staręgi.

   W trzecim etapie Tour de Ski - sprincie technik± dowoln± w Val Müstair - Justyna Kowalczyk nie awansowała do półfinału i zajęła ostatecznie 13. miejsce. Wygrała Marit Bjoergen, druga była Heidi Weng, a trzecia Ingvild Flugstad Oestberg. Do dalszego etapu nie zakwalifikowała się również Sylwia Ja¶kowiec, która w swoim biegu była 6.

   Justyna wystartowała słabo i od razu spadła na 6. miejsce, ale udało jej się póĽniej wyprzedzić niektóre rywalki, co w tym sprincie było bardzo trudne. W dodatku Kowalczyk biegła z Marit Bjoergen. Polka zajęła trzecie miejsce w swoim ćwierćfinale, choć po męcz±cej pogoni prawie do końca zajmowała drugie miejsce. Na ostatnich metrach wyprzedziła j± Rosjanka Jewgienia Szapowałowa. Nadal jednak miała jeszcze szansę na awans jako "szczę¶liwa przegrana". Niestety ostatni bieg okazał się szybki i musieli¶my pogodzić się z trzynast± pozycj± Polki.

   W sprincie mężczyzn Maciej Staręga sprawił nam mił± niespodziankę. W eliminacjach miał 9. czas. W ćwierćfinale zaj±ł pierwsze miejsce w swoim biegu, wyprzedzaj±c na ostatniej prostej Austriaka Bernharda Tritschera. Półfinałowy start zakończył się trzecim miejscem i niestety Starędze zabrakło dobrego czasu do awansu.

   Jutro czwarty etap Tour de Ski na 5 km stylem klasycznym w Toblach.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sportomania_blog
   Czas publikacji:
   wtorek, 06 stycznia 2015 15:29
 • poniedziałek, 05 stycznia 2015
 • niedziela, 04 stycznia 2015
  • Skoki narciarskie: Turniej Czterech Skoczni

   Napisała Katia

   TCS: Rekordy Austriaków i dobre skoki Polaków.

   O dzisiejszym konkursie w Innsbrucku można powiedzieć, że był zaskakuj±cy. Czwórka Polaków, która wcze¶niej zakwalifikowała się do zawodów, awansowała do drugiej serii. Najwyższ± pozycję z nich zaj±ł Kamil Stoch- był 7. Na 13. miejscu uplasował się Piotr Żyła, na 22. Dawid Kubacki, a na 28. Aleksander Zniszczoł.

   Na najwyższym stopniu podium zobaczyli¶my Niemca Richarda Freitaga. Drugi był Stefan Kraft, a trzecie miejsce ex aequo zajęli Simon Ammann i Noriaki Kasai.

   W pierwszej serii Polacy skakali bardzo dobrze. W systemie KO zwyciężyli tylko Kamil Stoch i Piotr Żyła, ale Dawid Kubacki i Aleksander Zniszczoł po swoich dobrych skokach zakwalifikowali się dalej jako tzw. "szczę¶liwi przegrani". W drugiej serii jednak nie wszystkim dopisały tak dalekie skoki. Na wyższe miejsce awansował tylko Kamil Stoch, a inni niestety spadli w klasyfikacji.

   Nie można też nie wspomnieć o popisach Austriaków. Stefan Kraft w swoim pierwszym skoku konkursowym pobił rekord skoczni należ±cy wcze¶niej do Svena Hannawalda- skoczył 137 m. W drugiej serii 138 m skoczył Michael Hayboeck, ale w zawodach zaj±ł szóste miejsce, ponieważ przy l±dowaniu podparł skok.

   W klasyfikacji generalnej turnieju prowadzi Stefan Kraft, drugi jest Michael Hayboeck, a trzeci Peter Prevc. Najwyżej z Polaków jest postawiony Kamil Stoch. Obecnie zajmuje ósme miejsce.

   Szóstego stycznia ostatni przystanek Turnieju Czterech Skoczni. Rozstrzygaj±cy konkurs odbędzie się w Bischofshofen. 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sportomania_blog
   Czas publikacji:
   niedziela, 04 stycznia 2015 18:18
  • Biegi narciarskie: Tour de Ski, dzień 2.

   Napisała Katia

   TdS: Norweskie podium po raz drugi. Kowalczyk szósta.

   Dzisiejszy bieg po¶cigowy na 10 km technik± klasyczn± w Oberstdorfie zakończył się kolejnym norweskim podium. Wygrała Marit Bjoergen, która przez cały bieg uciekała przed swoimi rodaczkami. Druga po mocnym finiszu była Heidi Weng, a trzecia Therese Johaug. Justyna Kowalczyk z dziesi±tego miejsca awansowała na szóste.

   Po pierwszym pomiarze czasu po 1,9 km Justyna była już czwarta odrabiaj±c 5 sekund straty do Bjoergen, czyli trac±c jeszcze 30 sekund do prowadz±cej. Na kolejnych pomiarach plasowała się na szóstych i siódmych miejscach z coraz większymi stratami do Bjoergen. Przed finiszem walcz±c± o czwart± pozycję Kowalczyk, wyprzedziła Szwedka i Niemka. Ostatecznie Polka dobiegła do mety szósta.

   Punkty za miejsce w pierwszej trzydziestce po raz kolejny zdobyła Sylwia Ja¶kowiec (23. pozycja). Kornelia Kubińska była 43.

   W generalnej klasyfikacji Tour de Ski prowadzi Marit Bjoergen, która powiększyła przewagę nad drug± Heidi Weng i trzeci± Therese Johaug. Justyna Kowalczyk zajmuje 6. miejsce.

   A pojutrze sprint stylem dowolnym w Val Müstair.

   

   Dzisiaj również kolejny konkurs w skokach narciarskich- już trzeci w Turnieju Czterech Skoczni.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sportomania_blog
   Czas publikacji:
   niedziela, 04 stycznia 2015 12:44
 • sobota, 03 stycznia 2015

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt ¦r Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny